Otwórz drzwi

fajna fota - Basia Grono
fajna fota – Basia Grono

Typowy wieczór wczesnej jesieni. Siedzieliśmy na fotelach naprzeciw kominka sącząc coś leniwie ze szklanych naczyń. Skazany na jego obecność rzucałem mu spojrzenia z ukosa. Bo właściwie to nie bardzo go lubiłem. Potrafił być skąpy, nieprzyjemny, potrafił przestraszyć i zasmucić. Trudny był to kompan, towarzystwo ciężkie do zaakceptowania… Dzwonek do drzwi przerwał mi tę kontemplację.

Poszedłem otworzyć, ale za drzwiami nie było nikogo. Tylko lekki przeciąg załopotał ledwie końcówkami moich nogawek. Stałem tak jakiś czas wsłuchując się w śpiew wieczoru, chór szumiący i cykający. Spojrzałem na wirujące w górze gwiazdy, na przelatujący po niebie Księżyc – niemy świadek naszych wydarzeń.

Księżyc tak się kręci, że zawsze zwrócony jest do Ziemi tą samą stroną. Spryciarz, wystawiony nieustająco na ludzkie spojrzenia, zadbał o odrobinę intymności dla siebie i trzyma w ukryciu spory kawałek powierzchni. Ciekawe, czy coś knuje po swojej ciemnej stronie w tajemnicy przez nami? Może ktoś zna tę tajemnicę, ale boi się powiedzieć?

Nie wiem, jak długo tam stałem. Może minutę, może rok, a może jeszcze dłużej? Zamknąłem drzwi i spojrzałem w lustro, w którym na co dzień poprawiam krawat i przygładzam włosy czyniąc ostatnie korekty przed wyjściem. Moja twarz rozjaśniła się: rysy się wygładziły, w spojrzenie wrócił błysk, kąciki ust dyskretnie wygięły się w górę. Bo zmiana przychodzi cichutko, niezauważenie, na paluszkach. Wystarczy uchylić drzwi.

Wróciłem na fotel. Ku memu zdumieniu ten naprzeciw mnie siedział także odmieniony. Rozjaśnił się, wygładził i nawet uśmiechnął. Rozkruszyła się skorupa skrywająca prawdziwe, ciepłe oblicze. Naprawdę wypiękniał ten mój Świat! Unieśliśmy obaj dłonie w geście toastu. Równocześnie wyciągnęliśmy ku sobie kieliszki, by tradycyjnym stuknięciem uczcić transformację. Gdy były tak blisko, że już prawie słyszałem charakterystyczny brzdęk szkła, mój kieliszek uderzył o taflę lustra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *